Založ si blog

Sociálne siete – ani s nimi ani bez nich

Fenomén sociálnych sietí sa diskutuje už dlhodobo. Je Facebook, Instagram,Twiter či Skype pre nás taký potrebný ? Otázka veľmi jednoduchá, ale odpoveď veľmi komplikovaná. Najskôr asi záleží, kto bude na to odpovedať. Pre podnikanie určite prínos, či už z pohľadu reklamy alebo propagácie. Z pohľadu novej mladej generácie by bola asi odpoveď, že v dnešnej dobe nevyhnutnosť. S pohľadu rodičov, ktorý chcú svoje deti uchrániť od možných nástrah je to aj hrozba. Aká je teda odpoveď ?

Platí to staré známe – všetko s mierou. Sociálne siete nám poskytujú možnosť komunikovať s priateľmi, príbuznými či kolegami všade tam, kde je dostupný internet. Môže sa zdať, že tak ako to už vychádza z názvu „sociálne“ nám uľahčuje komunikáciu a síce virtuálny ale predsa vizuálny kontakt. A tu nastupuje tá individualita človeka. Niekomu stačí si len písať, niekto potrebuje počuť, niekto aj vidieť, ale niekto potrebuje osobný kontakt. Sociálnymi sieťami sa však ten osobný kontakt odsúva akoby na vedľajšiu koľaj. Prehlbuje sa akási virtuálna realita čo má za následok, že ľudia sa správajú k sebe inak, akoby s odstupom a možno viac necitlivo. To sa násobí pri komunikácii napríklad na Facebooku, kde prostredníctvom imaginárnych a neexistujúcich profilov si ľudia dovolia jeden druhého urážať alebo zosmiešnovať. Dostali sme sa až tak ďaleko, že dnes ľudí nezaujíma ani tak či je to pravda. Jednoducho čítal som na internete a to musí byť pravda. Najhoršie, že mladšie generácie vedia ešte vyselektovať a odhaliť aj čoraz viac rozšírené hoaxy. Bohužiaľ staršia generácia, ktorá je už tiež „online“ takú schopnosť nemá. Poškodený zase nemá ani len priestor na to, aby veci vysvetlil, lebo to už nikoho nezaujíma. Takto plytko pristupujeme a nakladáme s informáciami, ktoré sú niekedy aj účelovo podsúvané.

Blížia sa voľby a s nimi samozrejme využívanie dát, ktoré o nás sociálne siete zbierajú. Je preto len na nás, koľko informácií o sebe prezradíme aj keď celkom sa tomu vyhnúť nedá. Veľmi zaujímavý bude vývoj v tejto oblasti aj pohľadu možných zmien legislatívy a nové nástroje, ktoré určite prídu. V dnešnej uponáhľanej dobe sú aplikácie ako Facebook určite aj praktické, ale majme vždy na zreteli, že Veľký brat nikdy nespí.

Kam to len smerujeme ?

18.02.2020

Patrím vekovo k strednej generácii a mal som možnosť si zažiť socializmus, slovenské koruny, prechod na Euro, porevolučné časy a naplno teraz aj súčasnosť. S úsmevom spomínam na časy bez internetu, kedy bola ulica náš druhý domov. Pre nás bol trest keď sme museli ísť domov. Pre dnešné deti je trest ísť von. Je až zarážajúce ako dramaticky sa zmenil životný štýl [...]

Sila obyčajného slova

09.02.2020

Na počiatku bolo slovo a to slovo bolo u Boha. A Slovo bol Boh. Aj takto by sa dala zadefinovať podceňovaná a pritom tak silná sila slova. Pomocou neho vyjadrujeme svoje pocity, opisujeme veci a hlavne komunikujeme. Ako to už býva aj reč má dve ostria a každý si vyberá, ako tento silný nástroj použije. A podľa toho, ako ho používame nás slovo môže oslobodiť, alebo [...]

Jeden volebný obvod PV 2020

06.02.2020

Je tesne pred voľbami a všetky politické strany sa predbiehajú, kto ponúka lepšie riešenie, lepší program alebo kto je ten koho by sme mali voliť. Ale hodnotí aj niekto prácu a výsledky politických strán, ktoré sa o váš hlas uchádzajú? Ľudia akoby nevideli, čo sa podarilo dosiahnuť a po pravde ani nemôžu. Valí sa totiž kauza za kauzou, vyťahujú sa videá a prešľapy [...]

Británia koronavírus Hancock Johnson

Odklad skutočného brexitu? Zatiaľ nie

31.03.2020 23:00

Británia je už dva mesiace mimo EÚ, popri boji proti koronavírusu sa však na brexit akoby zabudlo. Lenže čas na vyrokovanie nových vzťahov medzi EÚ a Britániou sa kráti.

Alexander Lukašenko

Recept na vírus od Lukašenka: práca, šport, sauna, vodka

31.03.2020 22:04

Bieloruska akoby sa pandémia koronavírusu ani nedotkla. Hrajú sa tam futbalové zápasy, divadlá uvádzajú premiéry, otvorené sú trhy, nákupné centrá, bary, reštaurácie i chrámy.

pocasie-1-4-2020

Apríl si z nás robí žarty, počasie pripomenie február

31.03.2020 21:08

Ovocinári a záhradkári musia byť v pohotovosti, počasie začiatkom apríla k nim dokáže byť nemilosrdné.

spravodlivosť, váhy, kniha, kladivko

Funkcie sa vzdalo 19 sudcov, sú medzi nimi aj piati z Najvyššieho súdu SR

31.03.2020 17:47

Najväčší výpadok zaznamenal Krajský súd v Košiciach, ktorý príde o 11 sudcov.

julobuchta

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 4
Celková čítanosť: 6078x
Priemerná čítanosť článkov: 1520x

Autor blogu

Kategórie

Archív